اشپزی با پنیر پیتزا

اشپزی با پنیر پیتزا

اشپزی با پنیر پیتزا

غذا با پنیر پیتزا :

غذا با پنیر پیتزا انواع مختلف زیادی دارد و میشود غذا های زیادی یا پنیر پیتزا درست کرد . مانند :گوشت چرخ کرده ، سیب زمینی ، مرغ ، بادمجان ، سوسیس کالباس و …

انواع غذا ها با پنیر بیتزا :

لازانیا : 

لازانیا نوعی غذا با گوشت چرخ کرده و پنیر پیتزا است که علاوه بر گوشت چرخ کرده از سبزیجات و قارچ فلفل دلمه استفاده میشود .

 

اشترودل :

نوعی غذا جوان پسند است که روش پخت جنداد سختی نداد

گراتین بادمجان

گراتین نوعی غذا فرانسوی است که یکی از نوع ها و پرطرفدارترین ان گراتین بادمجان است

 

تخم مرغ 

تخم مرغ (نیمرو) جز غذا های ساده است که ترکیب ان با پنیر پیتزا بسیار خشمزه است

سیب زمینی :

سیب زمینی همیشه جز عذا های پر طرفدار بوده . فقط کافی است بعد از سرخ کردن سیب زمینی پنیر پیتزا را به ان اضافه کرد

 

همه چیز درباره پنیر پیتزا  

اشپزی با پنیر پیتزا : 

پنیر موزارلا انواع مختلفی دارد و اصلی ترین نوع آن از شیر بوفالو تهیه می شده است، ولی در حال حاضر تکنولوژی تولید آن بر اساس شیر گاو می باشد. این پنیر سفید رنگ است، ولی گاهی اوقات بر اساس رژیم غذایی دام رنگ آن زرد هم می شود. پنیر پیتزا از نظر بافت یک پنیر نیمه جامد می باشد.

 

به طور کلی در ایران دو نوع پنیرپیتزا تولید می شود؛ نوع اول پاستافیلا یا همان موزارلاست که در حقیقت پنیر پیتزای اصلی و نوع دوم پنیر پیتزای پروسس است که چربی و پروتئین به کار رفته در آن منشاء لبنی (مانند روغن کره، کازئین و کازئینات) دارد؛ اما در نوع گیاهی آن، منشاء چربی، گیاهی و پروتئین آن لبنی است .

 

.معمولاً پنیر پیتزای پروسس دارای 15 درصد چربی، 18 درصد پروتئین و یک درصد نمک است که اگر حاوی چربی گیاهی باشد، پروتئین آن 17 درصد خواهد بود. پنیر موزارلا نیز در نوع کم چرب دارای 18 درصد چربی و در نوع پرچرب 22 درصد چربی، 17 درصد پروتئین و یک   درصد ان نمک است

 

تولید پنیر پیتزا :

در تولید پنیر پیتزا استارترهای آب پنیر به شیر حاوی باکتری های ترموفیل اضافه می شود و سپس به شیر اجازه می دهند تا دوران رسیدن را طی کند. سپس مایه پنیر رنت جهت ایجاد لخته به شیر اضافه می شود. بعد از تشکیل لخته، لخته بزرگ تر بریده شده تا به قطعات کوچک تر تقسیم شود. پس از مدتی لخته ها را هم می زنند تا قسمت مایع از آن جدا شود. بعد لخته ها را از آب جدا کرده و پرس می کنند و آبشان را گرفته و سفت می کنند. این کار باعث می شود بافت پنیر کمی کش دار و لاستیک مانند شود.

سپس با حرارت دادن این حالت کش آمدن بیشتر نمایان می شود. در مرحله بعدی به لخته ایجاد شده فرصت می دهند تا pH را به محدوده 5/5-2/5 برساند. در این محدوده pH، پنیر قابلیت کشش بهتری پیدا می کند. برای ایجاد بافت مناسب و کشش پذیری، پنیر را به حالت خمیر درآورده و می کشند تا بافت مناسب ایجاد شود.

البته اینکه یک پنیر پیتزا خوب کش بیاید یا نه، ارتباط مستقیمی به روش تولید درست و مدت زمان پخت لخته ها دارد. اگر توانایی کارخانه تولید کننده بالا باشد و روش تولید را به خوبی انجام دهد، کیفیت پنیر بالا رفته و در اصطلاح بیشتر کش می آید.

ترکیبات پنیر پیتزا :

تخمین زده شده است که یک برش 100 گرمی پنیر پیتزا حاوی ترکیبات زیر می باشد:

 1. انرژی 300 کیلو کالری
 2. اشپزی با پنیر پیتزاکربوهیدرات 2/2 گرم
 3. قند ساده 1 گرم
 4. فیبر رژیمی 1 گرم
 5. چربی 22 گرم
 6. پروتئین 22 گرم
 7. کلسیم 500 میلی گرم
 8. فسفر 350 میلی گرم
 9. پتاسیم 80 میلی گرم
 10. سدیم 630 میلی گرم
 11. ریبوفلاوین 5/0 میلی گرم
 12. تیامین 4/0 میلی گرم
 13. نیاسین 4/3 میلی گرم
 14. فولات 96 میکروگرم
 15. سلنیوم 25 میکروگرم

همچنین پنیر پیتزا حاوی ترکیبات دیگری مانند ویتامین های B6, B12, A, E, K، منیزیم، مس و روی ولی به مقدار کمتر می باشد.

استفاده همزمان پنیر پیتزا با سبزی های پخته یا خام فراوان باعث می شود که مواد ناسالم پنیر پیتزا کمتر جذب شود .

اشپزی با پنیر پیتزا

پنیر پیتزا را با سبزیجات فراوان مصرف کنید : 

استفاده همزمان پنیر پیتزا با سبزیجات فراوان باعث می شود که مواد ناسالم آن کمتر جذب خون شود و مضرات آن را کاهش می دهد. چربی موجود در پنیر پیتزا از نوع خوبی نیست چرا که این چربی از نوع اشباع شده و ترانس است. اسید چرب ترانس، پروسه کش دار شدن پنیر پیتزا را افزایش می دهد و در حقیقت فرآیند کش دار شدن پنیر پیتزا، کیفیت آن را به طور قابل ملاحظه ای کاهش می دهد. اسید چرب ترانس موجب تخریب رگ های خونی می شود به همین دلیل به بیماران قلبی توصیه می شود که تا حد امکان از پنیر پیتزا استفاده نکنند یا همراه با سبزیجات فراوان استفاده کنند. استفاده همزمان پنیر پیتزا با سبزی های پخته یا خام فراوان باعث می شود که مواد ناسالم پنیر پیتزا کمتر جذب شود.